Logi sisse Facebooki, ID-kaardi või Mobiil-ID'ga, et postitada Arenguidee saiti

 • Sisene Facebookiga
 • Sisene ID-kaardiga
 • Sisene Mobiil-ID-ga
 • Eesti krüptorahanduse eestvedajaks maailmas

  Viimase aja kindlasti kõige vingeim inimkonna tehnoloogiline leiutis on väärtuse edasi kandmise lahendus jagatud ja kõigile avatud võrgus, välistades tehingu võltsimise võimalused. Lühidalt Bitcoini protokoll. Lisaks rahale on tegemist veel ka maksevahendi ning tervikliku tehnoloogiaga, mille peale annab mitte ainult terve majanduse üles ehitada vaid ka suure hulga täna veel teadmata uusi rakendusi. Parim võimalus nii tehnoloogiliselt kui finantsiliselt meie riigi konkurentsivõimet parandada.

  Eesti on täna veel sellest tehnoloogiast ametlikult kõrvale jäänud. Pusitakse oma nurgakestes väikseid lahendusi kuid juriidiline keskkond ei soosi ja riigil pole ka siiani selget visiooni ega seisukohta. Tundub, et oleme oma 10 aasta vanuste ID-kaardi lahendustega loorberitele puhkama jäänud. Kui soovime oma lugupeetud kohta tehnoloogiamaailmas säilitada, siis arvan, et see on kindlasti suund, kuhu peame vaatama ning mida ei saa eirata.

  Võimalused, mis selle leiutisega kaasnevad on lõputud eelkõige finantsvaldkonnas kuid ka infotehnoloogia, ühiskonna ning laiemalt ärivaldkonnas.

  Bitcoini protokolli leiutamisega on kaasnenud ka meeletu areng laiemalt detsentraliseeritud ning distributeeritud platvormide ja rakenduste arenduses, samuti valdkond, mida peame Eestis rohkem teadvustama.

  Mõned tegevused, mis tuleb kindlasti lähiajal fookusesse võtta.

  1. Inimeste harimine! (olen juba alustanud oma blogi loomisega).
  2. Juriidilise keskkonna kohandamine!
  3. Võimaluste kaardistamine!
  4. Startuppide inkubaatorites info levitamine.
  5. Vastavasisulised üritused.
  6. Koostöö arendamine valitsuseasutuste ja liitudega krüptorahanduse valdkonnas.

  Kindlasti saab olema üks tegevusi ka krüptorahaliidu loomine.

  Polüfunktsionaalne. Detsentraliseeritud. Mitteinflateeruva rahaga

  Kas me oleme siis E-Riik või mitte?

  Nõustun, et Bitcoin on totaalne jama (püramiidskeem). Kust tuleb selline veendumus? Lihtsustatult oleks - kui keegi enam bitcoini ei kasuta, siis kõik bitcoini omanikud on petta saanud. Sest varem nad on midagi reaalset müünud, et bitcoini omada, aga vastu saadi pm digitaalseid numbreid, millel pole väärtust. Ja kui vaadata, kuidas uusi bitcoine tekib ja milline on ülekannete tasu, siis seda võiks pikalt kritiseerida. Bitcoini kaevurid kaevandavad uusi bitcoine ja see protsess aeglustub ning ülekande tasud on alguses väga madalad. Selle kõigega meelitatakse inimesi bitcoiniga tegelema: kaevama, ostma, müüma jne. Sama loogika põhjal teeks uue raha koos tavalise panga, kus teenustasud on olematud ja telleritele palgaks pank ise trükib raha. Veel on räägitud, et bitcoini võrgustiku üleval hoidmine kasutab palju elektrit arvutite tööks, mis on reaalne kulu BC teenuse pakkumiseks. Aga alguses kaevurid selle pärast ei muretse, sest BC trükimasin vorbib neile uusi katteta bitcoine.

  Muidu pooldan elektroonilist raha ja pangandust, aga tingimusel, et see oleks efektiivne, õiglane ja toetaks majandust 100%'selt. Õigel virtuaalsel rahal oleks väga palju eeliseid praeguse EURi asemel. Kui uus virtuaalne raha tekitada, siis ennem tuleb rahandus, pangandus, majandus selgeks teha. Eriti oluline on teada raha tähendust. Mis esmapilgul võib tunduda lihtne ja kõigile teada, aga kui rohkem süveneda, siis läheb pilt avaramaks.
  Üldiselt iga riik peaks omama sellist raha, mille inflatsioonist tekkinud tulu saaks ise õigesse kohta suunata. Paraku enamus inimesi teab, et inflatsioonil on ainult negatiivne mõju. Aga see on arusaadav, kuna negatiivne mõju puudutab kõige suuremat osa ühiskonnast.

  Vaata, Karol, mina tahaks teada, mispärast see inflatsioon ikka on selline hea asi, millest tulenevat tulu riik saaks ise õigesse kohta suunata...
  Mina olengi see inimene, kes näeb inflatsiooni negatiivset mõju ehk minu arusaamist mööda on tegemist varjatud maksu ja röövimisega. Kui sa mulle suudad selgeks teha, et hoiustajate röövimine ja varjatud maksustamine on ühed head asjad, siis võime sel teemal edasi rääkida...
  Ma pigem räägiks siiski inflatsioonist kui üdini negatiivsest nähtusest, millest õiglane ühiskond katsub hoiduda. Inflatsiooni pos mõju, mis teisel pilgul võib osutuda arusaadavaks, võib kolmandal ringil ehk peale täiendavat analüüsi osutuda siiski negatiivseks nähtuseks...
  Ma ei eita, et kellegil võib inflatsioon kasulik olla. Kuid seejuures on see alati ka kellegile kahjulik...
  Kas sina oskad põhjendada, miks me peaksime positiivseks pidama sellist nähtust, kus keegi saab kasu ja keegi kahju... Mõistuspärane süsteem pürgiks õigluse ja loogika poole. Inflatsioonis pole mingit õiglust ega loogikat. Mõtle ikka ka enne väheke, kui indflatsiooni pos poolest hakkad rääima!

  Erki, sulle soovitan kommentaare mõttega lugeda või ridade vahelt juurde mitte fantaseerida. Muidu ju teed ainult ennast lolliks. Mina kirjeldasin, et inflatsioon ei ole üks suur majanduslik kaotus kõikidele, vaid see kaotus puudutab suuremat osa ühiskonnast. Ja samal ajal tähendab pisema grupi jaoks suurt majanduslikku võitu. Ehk inflatsiooni kahju = inflatsiooni tuluga. Kui on tegemist elektroonilise rahaga, siis on väga lihtne koostada selline algoritm, mis nulliks ära inflatsioonist tekitatud röövimise. Sest siis saaks selle tulu tagasi suunata sinna, kust see on tekkinud.
  Kui loed uuesti minu kommentaari, siis näed, et seal oli mainitud "inflatsiooni negatiivne mõju" ja "inflatsioonist tekkinud tulu" ja kuskil ma pole kirjutanud:
  1. "inflatsioon ikka on selline hea asi"
  2. "inflatsiooni positiivne mõju".
  Nüüd Erki viimane tsitaat: "Kas sina oskad põhjendada, miks me peaksime positiivseks pidama sellist nähtust, kus keegi saab kasu ja keegi kahju... Mõistuspärane süsteem pürgiks õigluse ja loogika poole. Inflatsioonis pole mingit õiglust ega loogikat. Mõtle ikka ka enne väheke, kui indflatsiooni pos poolest hakkad rääima!"

  Ei tea keda "me" all mõtlesite ja seega vastuses kasutan sõna "teie". Vastust võin ainult oletada: kui teie olete rumal ja ahne, siis te peaksite pidama sellist nähtust enda jaoks positiivseks. Põhimõtteliselt sinu küsimus sisaldaski vastust, teisiti oleks olnud keerulisem vastata.
  Mõistuspärane/tark süsteem pürgibki õigluse, tasakaalu, loogika jms suunas. Inflatsioonist võib palju rääkida - on mitmed tegurid, mis võivad seda põhjustada/soodustada. Kui inflatsioonist kirjutaks praegu lühidalt/poolikult, siis tuleb taas keegi, kes hakkab poolt juttu juurde fantaseerima, millel pole mingit pistmist minu mõtetega. Vb peaksin blogi tegema erinevate teemade kaupa ja siis saaks kommentaaris sinna viidata. Kui enamus inimesi oleks majanduse ja rahandusega kursis, siis ei toimuks sellist massilist legaalset röövimist, nagu tänapäeval seda tehakse.

  ...ma arvan, et ma loeks seda blogi päris suure huviga...
  :-)
  Pole üldse paha mõte.
  Diskussioonis tuleb ikka natuke "hagu" ka anda, et leegi kuumust tunda oleks. Ehk nagu lugupeetud arhitekt I. Fjuk eile tabavalt märkis: "Mart, kas sa provotseerid mind?"
  :-)

  Lisaksin siia juurde veel ühe kaasneva kasu. Nimelt, need inimesed, kes hakkavad krüptorahaga tegelema, kas või ainult pealiskaudsel tasemel, nad on edaspidi avatud tehnoloogilistele uuendustele rahanduse vallas. Bitcoin on konkreetne tehniline vahend ja see töötab selle pärast, et inimestel on sellest kasu. Bitcoin kasvab seni, kuni on inimesi, kes sellest kasu saavad. Kõik hinnangud näitavad, et see kasv on stabiilne ja pole veel oma tipuni jõudnud. Olukord on samasugune, nagu meediatööstuse ja Bittorrentiga, ainult nüüd on vastamisi traditsiooniline pangandus/rahandus ja Bitcoin. Pangad kas kohanevad olukorraga või kannavad tohutuid kahjusid, nagu seda praegu teevad meediakontsernid. Ehk krüptorahaga tegelevad inimesed võidavad kas selle tõttu, et nad kasutavad Bitcoini ja selle väärtus kasvab (mis on väga tõenäoline) või siis sellepärast, et nad saavad kogemusi uute tehnoloogiatega.
  Kui Bitcoin ei osutu edukaks, siis osutub edukaks mõni teine sarnane. Mõtelege ajaloole - Napster, Kazaa, Bittorrent. Lisakasu on aga see, et inimesed peavad ennast krüptorahaga tõsisemalt tegelemiseks süvitsi kurssi viima arvuti turvalisusega. Mida rohkem inimesi kasutab Bitconi, seda rohkemad oskavad krüpteerida oma andmeid, kaitsta võrguliiklust jne. Ehk mida rohkem Eesti tehnoloogiahuvilisi Bitcoiniga tegeleb, seda kasulikum see Eestile on.

  Levitan Kristo Käärmanni blogipostitust: http://kaarmann.com/government-backed-bitcoin/

  Lisa pooltargument

  Väljendan enda isiklikku seisukohta:
  BC on totaalne jama (püramiidiskeem), millest soovitaks investoritel kauge kaarega ringi käia. Keegi (keegi isegi ei tea kes) loob kusagil mingeid programmijuppe ja hakkab neid müüma, mida kergemeelsed hakkavad seejärel üles haipima> hind tõuseb...
  Inimesed, kas te saate üldse aru, mida te ostate (enda vaevaga teenitud töö ja aja eest)> mingi digitaalse särtsu kusagil arvutivõrgus, millel pole mingit tagatist, tegelikku väärtust jne.
  Eks igaüks võib oma töö ja aja kulu müüa mille eest iganes. Mina igatahes soovitaks inimestel enda panust hoida reaalvaras.
  Kui te spekuleerida tahate, siis laske aga käia. Kuid ärge tulge hiljem kurtma, et teid on petetud jms.

  Kust selline veendumus tuleb, et Bitcoin püramiidskeem on? Soovitan natuke rohkem uurida asja kohta :). Algustagem siit: https://www.youtube.com/watch?v=Um63OQz3bjo

  Muide Eurol ja dollaril pole samuti peale usalduse (mis kiiruga langeb) muud tagatist. Samamoodi on nad ka elektrooniline särts tänapäeval. Siin ma räägin mitte ainult Bitcoinist kui rahast vaid Bitcoini protokollist kui tehnoloogiast. Need on kaks erinevat asja.

  Aaaa, kes ütles, et ma toetan enda säästude hoidmist euos või doltsis? :-)
  Minu jaoks on nendevaheline kurss: "Kord
  Piibeleht all ja Vestman peal, siis Piibeleht peal ja Vestman all".
  Ehk sisuliselt on tegemist komöödiaga laval...
  Vaadakem natuke asju natuke laiemalt ja uurigem ka raha ajalugu.
  Luban, et uurin BC täiendavalt järgnevatel päevadel lähemalt ja alustan pakutud lingist.
  Ega ma pole ka tänaseni kotis elanud ja minu praegune seisukoht BC on välja kujunenud suht pika aja jooksul...
  Ütleme nii, et ma täna BC kohe kindlasti ei panustaks. Samamoodi ei hoia ma pika perspektiiviga käes ka USD või eur vms (samas ma ei eita, et need on tänapäeval maksevahendid).
  Aga jah, ega spekuleerimises pole kah midagi halba, kui see spekuleerijale kasu toob... Sellisel juhul suht mõistlik tegevus.
  Täna julgen ma vaid öelda, et elektroonne raha on tulevik> seda ma usun. Kuid ma usun ka, et see raha on kuidagi ja millegagi tagatud (ehk rahamassi hulk ei saa tulevikus sõltuda vaid poliitikute tahtest ja "trükkalite" jõudlusest. Mängus peab olema ka kolmas jõud...)

  See ongi ju Bitcoini kui raha kõige suurem ja ägedam erinevus, et tal puuduvad sisemised tegurid, millega manipuleerida. Iga tänaseni kehtiva muu raha puhul on ikka sisemise tegurina mängus olnud inimfaktor, mida saab kinni maksta, ähvardada või muud moodi mõjutada. Bitcoini juures on tegemist puhta loogika ja matemaatikaga. On küll olemas 51% ehk demokraatia reegel kuid see toimib ka ainult teatud tingimustel.

  Iseenesest toetan täielikult digitaalsele rahale üleminekut. Kuid praegusel kujul Bitcoinl, kus lihtsalt sisuliselt ilma kasuliku tööta elekrienergia raisatakse/muundatakse soojusenergiaks ma tuleviku ei näe. Digitaalne raha reaalväärtusel põhinedes loob õige ja õiglase rahasüsteemi.

  Lisa vastuargument