Logi sisse Facebooki, ID-kaardi või Mobiil-ID'ga, et postitada Arenguidee saiti

 • Sisene Facebookiga
 • Sisene ID-kaardiga
 • Sisene Mobiil-ID-ga
 • Unistus tootearendajate maast

  Palju on räägitud, et Eesti on allhankijate maa. Mind häirib selline perspektiiv. Häirib ka see, et üleskutse liikuda väärtusahelas ülespoole on abstraktne ja selle elluviimiseks on raske midagi konkreetset teha.

  Ometi usun, et just Eestil kui kompaktsel “kõik tunnevad kõiki” riigil on võimalik tekitada endale globaalne konkurentsieelis kui õpime juurde teatud oskusi ja harjutame ühiskonnas natuke teistsugust mõtteviisi.

  Miks on tänapäeval toodete väljatöötamine keeruline? Tänu interneti levikule on turul võim ostjate käes. Kui vanasti oli oluline, et hea reklaamikampaania või müügimees tooks toote plussid kliendi jaoks välja, siis täna kogub klient alternatiivide kohta info ja otsustab selle põhjal ise. Võidavad tooted ja teenused, mis pakuvad seda, mida kasutajal vaja on ja sobituvad tema harjumuste või tööprotsessidega.

  Sellise toote loomiseks soovitavad kaasaegsed tootearenduse teooriad suhelda potentsiaalsete lõppkasutajate ja esimeste klientidega võimalikult palju ja pakutav lahendus luua nendega tihedas koostöös. Eestlased ei oska seda teha. Eelistatakse koguneda meeskonnaga tahvli ette ja kamba peale defineerida “mida klient täpselt vajab”. Meile ei ole omane näidata poolikut lahendust potentsiaalsele kliendile, sest me lihtsalt ei oska või julge sellist vestlust alustada. Või kardame, et tagasiside andjal tekib võimalus idee ära varastada ja ise realiseerida.

  See ei ole kellelegi omane. Näen sama probleemi ka näiteks Saksamaa, Suurbritannia ja USA ettevõtetes. Usun aga, et Eesti riigi kompaktsus ja inimeste uuendusmeelsus võimaldaksid meie ettevõtjate jaoks tekitada globaalse konkurentsieelise.

  Esiteks vajame oskusi - peaksime koolides, ülikoolides, ettevõtluse ja täiendõppeprogrammides rohkem harjutama seda, kuidas koos reaalse kliendi või tarbijaga uus toode välja töötada. Tõeliseks läbimurdeks peaksime aga looma toetava keskkonna. Unistan Eesti ühiskonnast, kus lõppkasutajate kaasamine varajases staadiumis lahenduse väljaarendamisse on normiks. Heaks eeskujuks on töövarjud, uute toodete beeta-testimise programmid ja ministeeriumide töögrupid, kes küsivad eelnõuprojektidele tagasisidet. Tekitame selliseid näiteid palju rohkem!

  Selline Eesti oleks ahvatlev keskkond ettevõtete pea- ja tootearenduse kontoritele. Kontoritele, mis töötavad lahenduse välja, aga realiseerimise hangivad ühiskonnast, kus tagasisidet küsida ega anda ei osata. Mis arvate?

  Nutikaid päid, kellega arutada, on suht vähe...
  Kontsentratsioon on hea, aga kriitilist massi on lihtsalt vähe...
  Võib olla ma eksin...

  Lisa pooltargument

  Nõuab väga-väga palju tööd ja täna meil erilist konkurentsieelist või kompetentsi ei ole. Aga mõte on hea.

  Lisa vastuargument